Gilbertův syndrom (Gilbertova choroba)

Co je to Gilbertův syndrom
Bilirubin
Jak zmírnit příznaky GS a hladinu bilirubinu
- Léky
- Látky snižující bilirubin
- Další vhodné preparáty
Vhodná životospráva

Co je to Gilbertův syndrom

Pro začátek je nutno říct, že zvýšená hladina bilirubinu (a to ani u hodnot 100) nemusí mít žádné vedlejší příznaky a bez omezení se s ním dá žít. Níže uvedené rady, léky a doporučení jsou pouze pro ty, kteří mají nepříjemné příznaky a ty jim kazí život. Pokud tedy máte jen mírně zažloutlé oči, jakákoli změna životosprávy je zbytečná, možná jen bude vhodné brát trochu zinku...

Další věc je, že dlouhodobě se zvýšené hladiny bilirubinu asi nezbavíte, protože se jedná o genetickou vadu (doplním: přenos z rodiče na dítě je velmi pravděpodobný). Údajně postihuje 5-25% populace (indo-evropského typu), z toho v poměru 4:1 muži:ženy. Údajně kvůli testosteronu, který zhoršuje průběh (progesteron a estrogen vliv nemají). Údajně také pomáhá UV světlo, což může být příčinou, že černoši GS netrpí (neověřeno). Nicméně se tvrdí, že lidé v Africe pobývající často na slunci skutečně trpí zvýšeným bilirubinem mnohem méně...

Ke zjištění GS obvykle dochází mezi 15. a 30. rokem věku, často jím však trpí i novorozenci (a samozřejmě i lidé mladší 20 let, jen se u nich tak často nedělají krevní testy). Dále pokles bilirubinu bývá rapidnější u mužů než u žen (fosforečnan vápenatý u mužů pokles o 30-50%, u žen cca 23%).

Je ovšem faktem, že negativní působení má GS nejspíš na všechny v oblasti detoxikace organismu.

 

Bilirubin:

Vzniká degradací hemoglobinu při zániku erytrocytů-nejdřív dojde k odštěpení globinu (bílkovinná část) od hemu, poté k odštepení železa. Rozlišujeme jej na přímý a nepřímý.

Obvyklé nadprůměrné hodnoty napovídající, že člověk má GS, je mezi 20 umol/dl a 80 umol/dl (je typické, že hodnoty silně kolísají v závislosti na tom, jak to organismus zvládá - snadno tedy můžete mít hodnoty kolem 20, tedy na normálu, bohužel to však neznamená že by se člověk vyléčil). Běžná hodnota je do 17 umol/dl a nevím, jestli je to u nás v republice běžné, ale dva z mých blízkých přátel má hodnoty kolem 100 umol/dl (jednoho z nich však čeká vyšetření zanedlouho) - nicméně oba nevykazují žádný z negativních příznaků. Na druhou stranu má bilirubin i jeden rozhodně ne nepodstatný klad: Cit: "Bilirubin patří mezi velmi významné antioxidační substráty. Bylo prokázáno, že benigní hyperbilirubinémie chrání před koronární i periferní aterosklerózou." (Česká hepatologie) , dále zde - o antioxidantech.

Příznaky:

 

Jak zmírnit příznaky GS a hladinu bilirubinu

Více: http://www.gilbertsweb.com/index.php/our_advice

Léky:

 

Látky snižující bilirubin:

 

Další vhodné preparáty

 

Vhodná životospráva

- vhodná je klasická zdravá strava, především málo tuků, chemických přísad a minimum alkoholu:

 

 

TOPlist